Ev / hgs / Ulaştırma Bakanlığı’ndan Yeni HGS açıklaması

Ulaştırma Bakanlığı’ndan Yeni HGS açıklaması

Bakanlık; “Karayolları Genel Müdürlüğü, yasalar çerçevesinde görev yapmakta olup, otoyollar ve Boğazca Köprülerinden geçiş yapan araç sahiplerine yapılan uygulamalar kanunlarda açıkça belirtilmektedir. İdari para cezalarının katlanması, yükseltilmesi yada geç yapılması şeklinde bir vaziyet söz konusu değildir” açıklamasında bulunmuş oldu.
Traktöre otoyolda HGS’den geçiş cezası

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, son günlerde basın gösterim organlarında ve sosyal medyada yer edinen HGS ile ilgili milyonlarca kişiye düzmece tebligat göndermiş olduğu ve mağduriyet oluştuğu iddiaları anımsatıldı. HGS’den kaçak geçişlerden kaynaklanan cezaların tebligatların yapılmasının yasal bir zorunluluk olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Karayolları Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda belirtilen ve ‘İdari para cezasını gerektiren fiilin işlendiği zamanı takip eden takvim seneninın son günü bitimine kadar yönetimsel para cezası verilerek tebliğ edilmediği takdirde idari yapmış oldurım kararı verilemez, verilmiş olanlar düşer’ hükmüne uygun olarak yapılmaktadır. İhlalli geçiş icra eden araç sahiplerine yapılan tebligatların 2 yıla kadar bekletilmesi şeklinde bir uygulama söz mevzusu değildir. Tebligatların toplu biçimde gönderilmesi vatandaşın ilk ihlalden itibaren cezasını yedi gün içinde cezasız ödemesi mümkündür. Meydana getirilen her ihlalli geçiş birbirinden bağlarımsız işlemlerdir. İhlalli geçiş meydana getiren bir araç sahibine idari para cezası uygulansa bile, aynı araç sahibi ücret toplama sistemlerine abone olarak veya mevcud hesabına bakiye yüklemesi yaparak yeni geçişlerinde cezalı duruma düşmez. Sürücülerin elektronik posta, SMS benzer biçimde iletişim araçlarıyla ve ihlalli geçiş yaptıkları anda OGS ve HGS geçiş gişelerinde lüzumlu uyarmalar sesli ve görsel olarak yapılmaktadır. Araç sahiplerinin yasal süresi içinde ücret toplama sistemlerine abone olmaması veya abone olsa dahi hesaplarında geçiş ücretlerini karşılayacak yeterli bakiye bulundurmamaları sebebiyle idari para cezası uygulanmaktadır. Yüksek meblağlı tebligatlar başta olmak üzere, tüm ihlalli geçişlerden doğan yönetimsel para cezaları araç sahiplerinin lüzumlu özeni göstermemesinden meydana gelmektedir.
Yanlış HGS cezaları vatandaşı çıldırttı

bu tarz şeylerin dışında, ücret toplama sistemlerinden kaynaklı herhangi bir hatalı işlem tespit edilmesi durumunda gerekli düzeltmeler en kısa sürede yapılarak vatandaşlarımızın mağdur olmaları önlenmektedir. Karayolları Genel Müdürlüğü, yasalar çerçevesinde görev yapmakta olup, otoyollar ve Boğaz Köprülerinden geçiş yapan araç sahiplerine meydana getirilen uygulamalar kanunlarda açıkça belirtilmektedir. İdari para cezalarının katlanması, yükseltilmesi yada geç yapılması gibi bir durum söz konusu değildir. Yurttaşlarımızdan alınan şikayetler yasalar çerçevesinde incelenerek ilgilisine lüzumlu bilgilendirmeler yapılmaktadır.” (ANKA)

hakkında Hgs Bakiye Yükleme

Ayrıca Kontrol Et

Hgs-yukle

OGS Bakiye Yükleme

Köprüde de şubede de sıraya girmeden işlem yapma sırası sizde!OGS ödemenizi OGS Direkt İnternet’ten’nden beklemeden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ziraat bank kart borcu öğren ziraat bankası borç ödeme ziraat bankası borç sorgulama

ziraat bankası borç sorgulama