HGS ve HGS Bakiye Yükleme

HGS Nedir?
Hızlı Geçiş sistemi anlamına gelen HGS; köprüler ve otoyollarda dur – kalk işlemini ortadan kaldıran, otomobillerin geçiş esnasında radyo frekansı ile tanımlama teknolojisiyle ödeme işlemini otomatik olarak yapabildiği teknolojik sistemdir. 2012 yılından bu yana Türkiye’de kullanılmaktadır. HGS sisteminde, araçlar gişelerden geçerken hareket halindeyken kart gişeye okutulur veya anten aracılığıyla araçların üzerinde yer alan etiketler algılanır ve ödeme otomatik olarak sisteme düşer. Bu sistemle geçişlerdeki trafik hız kazanmış, ödemeler daha pratik ve sistemli hale gelmiştir.
HGS Neden Alınmalıdır?
HGS, karayollarından alınan ödemeleri düzenleyen teknolojik alt yapıya sahip bir sistemdir. Otoyollarda ve köprülerde bulunan gişeler yardımıyla tahsil edilir. HGS kartları ve araç etiketleri alınmalıdır zira HGS gişelerinden aksi halde geçiş mümkün değildir. HGS gişelerinde aracı çepeçevre görüntüleyen kamera sistemi araç plakasını tespit etmektedir. HGS ödemesi yapmayan veya kart sahibi olmayan kişiler tespit edilerek ceza yazılmaktadır. Köprü ve otoyolları kullanabilmek için HGS alınmalıdır.
HGS Bakiye Yüklemesi Nedir? Nereden Yapılır?
HGS bakiye yüklemesi, araç sahibi adına açılan HGS kartlarının veya etiketin hesabında geçişlerde kullanılmak için olması gereken ücreti ifade eder. HGS bakiyesi olmadığı taktirde geçişlerde uyarı verilir ve daha sonraki geçişte bakiyenin yeterli olması durumunda tüm ödemeler otomatik olarak tahsil edilir.
HGS kartları veya araçlara yapıştırılan etiketler, PTT şubelerinden ve anlaşmaları bankalardan alınmaktadır. HGS ile anlaşmalı bankalar; Halkbank, Garanti Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Akbank şubeleridir. Bankadan her seferinde yükleme yapılabileceği gibi otomatik talimat yoluyla da düzenli olarak HGS bakiye yüklemek mümkündür. HGS bakiyesi yükleme işlemleri PTT şubelerinden ve ATM’lerinden de yapılabilmektedir.
HGS bakiye yükleme için öncelikle araç sahiplerinin adına başvuru yapılması gerekmektedir. Araç ruhsatı ve ruhsat sahibinin kimliği HGS kartı veya etiketi almak için yeterlidir. HGS etiket ücreti 5 ₺, kart ücreti ise 15 ₺ olarak belirlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir