HGS Sorgulaması Nasıl Yapılır?

HGS sorgulama işlemi hem plaka üzerinden hem de E-Devlet portalından sorgulanabilmektedir. HGS sahipleri, sadece bakiye değil aynı zamanda ceza olup olmadığını da sorgulayabilmektedir. HGS bakiyesi yetersizken yapılan köprü ve otoyol geçişleri plakaya kaydedilerek ceza şeklinde ruhsat sahibinin evine postalanmaktadır. Bu nedenle yola çıkmadan önce HGS bakiye sorgulaması yapmak önemlidir.

HGS Sorgulaması, E-Devlet üzerinden kişisel bilgiler girilerek PTT Genel Müdürlüğü sayfasından Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Sorgulama sayfasından kalan bakiye, borç bakiyesi gibi tüm bilgiler görüntülenebilmektedir.

Plakadan HGS sorgulama ise T.C. Karayolları Müdürlüğü aracılığıyla plaka bilgilerini girerek öğrenmek mümkündür. Aynı sayfadan HGS ceza sorgulaması da yapılabilmektedir.

HGS Nasıl doldurulur?

HGS PTT, PTT ATM’leri, anlaşmalı bankalar (Akbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Garant Bankası) ve ATM’lere ek olarak internet üzerinden online HGS bakiye yükleme sitesi aracılığıyla üye olmadan kolayca doldurulabilir. HGS yükleme işlemleri aynı zamanda Opet ve Shell akaryakıt istasyonlarında kart – etket yüklemesi şeklinde yapılmaktadır.

HGS Çeşitleri ve Ücretleri

HGS’ler kart ve etket şeklinde ikiye ayrılır. Ücretlendirme aşamasında kart ve etket HGS ayrımı vardır. Kartların fiyatı 15 ₺ iken etketn fiyatı ise 5 ₺ ‘dir. İlk defa HGS alınırken bir takım sınıflamalar bulunur. Aracın durumuna göre ücretler değişkenlik gösterir. HGS Araç Sınıfları ve Ücretleri Birinci sınıf araçlar; 30 ₺ İkinci sınıf araçlar; 37,50 ₺ Üçüncü sınıf araçlar; 53 ₺ Dördüncü sınıf araçlar; 67 ₺ Beşinci sınıf araçlar; 81,50 ₺ HGS kartları 8 sene ömrü olan kartlardır. Her 8 senede araç ruhsat sahibinin adına yenilenmek zorundadır. HGS de kullanıcıya kolaylıklar sağlanmıştır. Örneğin yetersiz bakiye ile HGS gişelerinden geçildiğinde 7 gün içinde karta veya etkete para yüklendiği taktrde ceza işlemiyor, ödeme otomatk olarak düşüyor. Bu süreyi aşması zarfında ruhsat sahibine ceza gönderilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir