HGS Nedir?

HGS sistemleri köprü ve otoyollarda dur-kalk sorununu çözen önemli bir yenilik olarak, 2013 senesinden beri zorunlu olarak kullanılıyor. Daha öncesinde nakit tahsilat veya KGS sistemleriyle yapılan ödemeler, dur-kalk problemleri yarattığı için trafiği etkiliyordu. Getirilen OGS sistemi bu sorunu çözse de, maliyetli olması nedeniyle alternatif olarak geliştirilen ve Türk mühendislerin ürünü olan HGS sisteminde karar kılındı.
HGS ile ilgili bilmeniz gerekenler
HGS sistemine sahip olmak için anlaşmalı bankalar veya PTT şubelerine başvuru yapabilirsiniz. Ancak bunun için ruhsat ve ruhsat sahibi gerekiyor. Eğer ruhsatı sizin üzerinize değilse, problem yaşayabilirsiniz.
HGS kart ve cip 5 ila 15 lira aralığındadır. Cip sistemi, otomobilin ön camına takılır ve sadece sizin özel bir frekans yayar. Bu cip, camdan söküldüğünde kullanılmaz bir hale gelir.
HGS kartları 8 sene dayanabilir. Sonrasında değiştirmek gerekir.
HGS bakiye yükleme işlemlerini anlaşmalı banka, PTT şubesi ve PTT bankamatiklerini kullanarak yapmanız mümkündür.
HGS bakiye sorgulama işlemleri için de PTT bankamatiklerini kullanabilirsiniz.
HGS kartınız her zaman bakiye bulundurun. Özellikle köprü ve otoyolları çok kullanan biriyseniz. Eğer bakiyesiz geçiş yaparsanız, bir haftalık süre içerisinde en az geçtiğiniz ücrete tekabül edecek kadar yükleme yapmalısınız. Aksi durumda kartınız iptal olur. Geçiş ücreti de ödenmezse, cezalı şekilde borçlandırılırsınız.
HGS sistemi OGS’ye çok daha az maliyetlidir. OGS kart maliyetleri 30 liradır ve 3 sene kadar dayanabilir.
En önemli dikkat etmeniz gereken şeyin, HGS bakiye yükleme işlemidir. Eğer sürekli PTT bankamatiklerine gidere yükleme yapacak zamanınız yoksa, kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı da verebilirsiniz. Bunun için HGS anlaşmalı bankalara müracaat etmelisiniz. Her köprü ve otoyol geçişlerinizde ücret, kredi kartınızdan HGS’ye bakiye olarak yüklenir. Bu da sizi sürekli yükleme yapma zahmetinden kurtarır.
Neden HGS almalısınız?
Otoyol ve köprülerde dur kalk yapmadan geçme ayrıcalığına kavuşmak için HGS kartı almanız gerekir. Böylece yakıt tasarrufu yapacağınız gibi, gidecek olduğunuz yere de daha hızlı ulaşabilirsiniz. HGS kullananların sayısının artmasıyla beraber köprü ve otoyol girişlerinde nakit ödeme kuyruğunun azaldığını söylemek mümkündür. Ancak HGS köprü ve otoyol geçişlerinde zorunlu hale getirilmiştir ve özellikle İstanbul’da yaşayanlar için önemli bir kazançtır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir