HGS mi, OGS mi?

Güçlü ve büyük bir ülke olmanın birincil yolu kendi vatandaşına kaliteli hizmet sunmayı becermektir. Daha önceleri otoyol ve köprülerdeki kuyrukta zaman kaybedilerek, bu ülkenin milli sermayesi elden gidiyordu. Hem vatandaşa eziyet hem de milli ekonomiye büyük bir yük getiriyordu. Ancak OGS ve HGS gibi sistemler sayesinde bunu aşmak mümkün hale geldi. Daha önce KGS sistemi de kullanılıyordu ama çıkarılan tebligatla KGS kaldırıldı ve HGS zorunlu hale getirildi.
Peki hangi sistemi kullanmanız gerekiyor?
Birçok araç sahibinin merak ettiği sorulardan birisi de budur. HGS sistemi mi, yoksa OGS sistemi mi? İkisinin de çalışma mantığı aynıdır ancak HGS sistemi devlete ve vatandaşa olan maliyeti nedeniyle daha tercih edilebilir sistemdir. Liste halinde farklarına hemen değinelim.
OGS devlet ve vatandaş için oldukça maliyetlidir. Bu nedenle HGS sistemi zorunludur ve otoyollarda veya köprülerde tercih edilen sistemdir. Önceden yalpan OGS sistemlerine ise dokunulmamıştır.
OGS kartına sahip olmak için 30 ila 60 lirasında bir ücret ödemeniz gerekecek. Bankalara başvurarak bu sistemi alabilirsiniz. Ancak OGS kartların dayanma süresi 3 senedir. Bu sene sonunda mutlaka yenilenmesi gerekecek.
HGS kartları ise 8 sene dayanabiliyor. Hem de 5 lira gibi bir ücret ödeyerek almanız mümkündür. Cip için de 15 lira gibi bir maliyeti var.
Neden HGS sisteminin zorunlu hale getirildiğini de söyleyelim. Vatandaş, OGS sistemine pek rağbet göstermedi. Bu nedenle Şubat 2013’den itibaren zorunlu hale getirildi. HGS sistemi sayesinde suça karışmış araçlar veya çalıntı araçlar da kısa sürede tespit edilebiliyor. Bu bakımdan HGS, emniyet içinde faydalı bir uygulamadır.
HGS bakiyesi nereden dolacak?
HGS bakiye yükleme veya bakiye sorgulama işlemleri için PTT şubeleri kullanılabilir. Bunun yanında PTT bankamatiklerini kullanarak da yükleme yapmak mümkündür. Sorgulama işlemi için de aynı şekilde PTT şubelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca kredi kartına otomatik ödeme talimatı vererek de, her köprü veya otoyol geçişlerinde HGS bakiyenize transfer gerçekleşir ve geçiş ücretleri ödenir.
Eğer bakiyeniz olmazsa, kartınız iptal edilebilir
Yine herkesin dikkat etmesi ve bilmesi gereken bir nokta da şudur. Kesinlikle HGS bakiyesi dolu olmalıdır. Eğer boş iken köprü veya otoyoldan geçerseniz, bir hafta içerisinde doldurmanız gerekir. Eğer bunu yapmazsanız, kartınız iptal olur ve geçiş ücretinin 10 katı kadar cezaya muhatap olabilirsiniz. Buna maruz kalmamak için her zaman HGS bakiyesini dolu tutun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir