HGS ile Çok Şey Değişti!

Araban var, derdin var! Bir noktadan bir noktaya hızlıca ulaşma emellerinin bir meyvesi olarak aldığın aracınla otoyol ve köprü geçişlerinde beklemek insanı kahreder. Ama devlet büyükleri tarafından vatandaşın köprü ve otoyol geçişlerinde yaşadıkları sorunların çözülmesine yönelik önemli atılımları oldu. Eylül 2013’den beri kullanılan HGS kartları, bu yeniliğin en verimlisi oldu ve herkes tarafından güvenilir bir şekilde kullanılmaya devam ediyor.
HGS öncesi ve sonrasını yazacak olursak!
HGS öncesinde OGS ve KGS sistemleri denendi. Ancak bunlar verimlilik ve maliyet açısından uygun olmadığı için tepkiyle karşılandı. Devlet yeniden kolları sıvadı ve PTT –Karayolları ortaklığıyla geliştirilen HGS sistemleri kullanıma alındı. Herkese özel olarak tanımlanan ve otomobil camına konulan ciplerdeki radyo frekansına ait HGS kartından geçiş ücreti tahsil etmeye dayanan HGS sistemi, diğer adıyla hızlı geçiş sistemi, otoyol ve köprülerdeki bekleme kuyruğuna takılmadan geçişi mümkün hale getirdi.
Bundan daha öncesinde ücretle geçişler söz konusuydu ve bu da köprüyü bir çilehaneye çevirirdi. Sonrasında OGS ve KGS gibi sistemler geldi. Bunlar hem vatandaş için hem de devlet için maliyetli sistemler oldu. KGS sisteminde herhangi bir maliyet olmasa da, HGS sistemine göre dezavantajı beklemeye takılmaktı. Çünkü KGS sistemine KGS kartını göstermeden işlem ücretinin kesilmesi gibi bir durum söz konusu değildi. Şoförün durmasına gerek kalmadan otomatik geçiş ücretini ödediği sistem HGS oldu. Bugün de bu sistemi kullanmaya devam eden milyonlarca araç sahibi var.
HGS nereden, nasıl alınacak?
HGS sisteminin diğerlerinden bir avantajı da, çok fazla prosedüre gerek duymaksızın hemen tedarik edilebilmesi. Otoyol ve köprü yerlerindeki PTT şubelerinden veya herhangi bir PTT merkezinden HGS başvurusu yapılabiliyor. Bunun için araç ruhsatı ve ruhsat sahibinin olması gerekir. HGS başvurularını bankalar aracılığıyla da yapabilirsiniz. İşlemler için HGS kartına 5 lira, otomobile takılacak cipe de bir o kadar ücret talep ediliyor.
HGS kartını aldınız, nerede dolduracaksınız?
HGS bakiye doldurma işlemleri yine banka ve PTT bankamatikleri kullanılarak yapılabilir. Bunun için sadece kartı bankamatiğe takıp, yüklemek istediğiniz miktarı yatırmanız yeterli olacak. Eğer HGS kartınız için yükleme yapmazsanız, köprü ve otoyol geçişleri için ceza ödemek zorunda kalırsınız. Üstelik, geçişinizden sonra bir hafta içerisinde yükleme yapmamanız halinde kart iptali gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle HGS bakiye yükleme işlemini yapmanız daha doğru olacak.
Otoyol ve köprülerden hızlı bir şekilde geçmek için mutlaka HGS kart başvurusu yapmanızı tavsiye ederiz! Kazasız kalmanız dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir